Видове сметки в счетоводството

Видове сметки в счетоводството. При балансовите сметки (счетоводни показатели, отразени в баланса данните от една балансова сметка могат да бъдат отразени в няколко баланса листови елементи).
Видове сметки в счетоводството
Задбалансовите сметки са предназначени за записване на имущество, което не принадлежи на организацията, и друга бизнес информация, която не е свързана с имуществото и пасивите на предприятието.
В този случай не се използва двойно записване.
За всяка група средства и източниците на тези средства се използва отделна сметка, която отразява остатъка (салдото) от тази група в началото на отчетния период и всички промени, причинени от извършените стопански операции.
Всяка сметка в счетоводството има две страни: дебитна и кредитна.
Сумата от всички операции, отразени в дебита на сметката, се нарича дебитен оборот; сумата от всички транзакции, отразени в кредита, е кредитният оборот.
Видове сметки в счетоводството. Резултатът от измерването на дебитни и кредитни обороти в счетоводството се определя като остатък (салдо) по сметката.
Счетоводното записване е процедура за отразяване на сумата на даден бизнес факт в съответните счетоводни сметки съгласно правилото за двойно записване: бизнес фактът, записан в първичните документи, се определя от неговото съдържание и какви счетоводни обекти са засегнати от него; разкрива се кореспонденцията на сметките (коя сметка е засегната от дебит, коя сметка е засегната от кредит); се прави счетоводно записване.
Всички сметки се създават и съхраняват в обекта на приложението за конфигурация на сметкоплана. Счетоводният запис е най-малкият и основен запис в счетоводството, отразяващ завършения факт на стопанска дейност. И промените в цената на ресурсите или техните източници. Всички счетоводни записи се натрупват в обекта на приложението за конфигурация – счетоводния регистър.
Счетоводен регистър
Счетоводните регистри са обекти за конфигурация на приложението. Те се използват в счетоводния механизъм и дават възможност за многостепенно и многомерно аналитично счетоводно отчитане. Отчитане по няколко сметкоплана, количествено, сумово и валутно отчитане по избор по отделни аналитични разрези и др.
За да станете счетоводител, трябва да имате висше образование по икономика, финанси или счетоводство. Необходимо е също да придобиете опит в областта на счетоводството и да преминете курсове за напреднали.