Счетоводни принципи
Счетоводни принципи. Принципът на ангажираност и приемственост. Както казахме по-горе, всички компании, установени на територията на Руската федерация, са длъжни да поддържат счетоводна документация.
Освен това те трябва да го поддържат непрекъснато. Ако по някаква причина компанията не води счетоводни записи за известно време, отчитането за периода на „престой“ трябва да бъде възстановено.
Счетоводни принципи
Принцип на двойно влизане. Всички бизнес транзакции трябва да бъдат отразени едновременно в дебит и кредит на счетоводни сметки за една и съща сума.
Принцип на начисляване. Всички бизнес транзакции трябва да се отразяват в момента на тяхното приключване, а не в момента на получаване на резултатите. Когато една компания е изпратила материали на клиент, тази операция трябва да бъде отразена в момента на изпращането, а не в момента, в който парите за този материал постъпят в сметката на компанията.
Принципът на надеждност. Всички операции, извършвани в счетоводството, трябва да бъдат подкрепени с документи.
Принципът на съответствието. Дружеството трябва редовно да съгласува действителните активи и пасиви с данните, отразени в счетоводните регистри. Обикновено това се прави веднъж годишно.
Пример за такова съгласуване е инвентаризацията. Фирмата проверява стоките в складовете – тяхното количество, качество и номенклатура – и съпоставя данните със счетоводните данни.
Принципът на паричното измерване. Всички счетоводни позиции трябва да бъдат изразени в парично изражение във валутата на страната. В Русия счетоводството се извършва само в рубли.
Принципът на периодичност. Въз основа на счетоводството, компанията трябва да изготвя отчети за всеки месец, тримесечие, полугодие и година.
Принцип на съхранение. Дружеството трябва да съхранява всички първични документи, които потвърждават търговските сделки на дружеството. Всеки документ има свой собствен период на съхранение. Минималният срок е 5 години.
Къде да получите данни: първични счетоводни документи
Всички операции, извършвани в счетоводството, трябва да бъдат подкрепени с документи. Такива документи се наричат първични.
Първичен документ е документ, който потвърждава фактите за икономическата дейност на дружеството. Законът забранява извършването на записи в счетоводните сметки, ако няма нищо, което да ги подкрепя.
Ето примери за такива документи:
акт на приемане и предаване на обекти или услуги;
акт за извършена работа или акт за въвеждане на обекта в експлоатация;
фактура, според която една компания е прехвърлила стоки на друга компания;
извлечение от банкова сметка, потвърждаващо, че плащането е извършено;
чек или касов ордер.
Въз основа на първичните документи се извършват сделки – така се наричат записванията по счетоводните сметки. Ще говорим за тях по-подробно в следващия раздел. Прочетете повече тук за счетоводни принципи