Dyson Vassilias
Варна, България
26/03/2025

Съвети и условия за добро отглеждане на рози

добро отглеждане на рози

Съвети и условия за добро отглеждане на рози.

Както вече споменахме, розите в контейнери, могат да се засаждат от края на май до края на септември, в кутии – в края на май.

Условия за добро отглеждане на рози

Дупките за рози трябва да бъдат изкопани със следните размери:

диаметър – 50 см;

дълбочина – 40 – 50 см, като се има предвид, че корените ще се режат на 35 см (при тежки глинести почви дълбочината е по-голяма – 60 – 70 см).

Почвата за розите трябва да се подготви отделно. Съставът е както следва:

градинска почва – 2 кофи;

тревна почва (може да се изкопае на поляната) – 1 кофа;

хумус или компост – 1 кофа;

речен едър пясък – 1 кофа;

торф – 1 кофа;

глина – 0,5 кофи.

Тук трябва да добавите торове:

костно брашно – 2 чаши;

пепел – половин литър буркан;

двоен суперфосфат – 1 чаша.

Всичко трябва да се смеси добре и след това да се напълни с тази смес при засаждане.

Розите се засаждат така: на дъното на дупката – се изсипва от пръстта и върху нея се поставя разсад. Корените се изправят и се покриват с подготвена плодородна почва, като се уплътняват старателно. След това разсадът трябва да се полива, за да запази влагата по-дълго във времето.

Ако розите са в контейнери, те просто се поставят в дупка с буца пръст, така че нивото на почвата в саксията да съвпада с нивото на почвата в цветната градина и се покриват с плодородна почва.

Отглеждане и грижа за розите на открито

Розите се нуждаят от висок селскостопански фон за пълен растеж и цъфтеж, тоест те трябва да се поливат и хранят своевременно.

Поливане

Правилното отглеждане на розите включва започване на поливане на розите в средата на май – по това време почвата обикновено изсъхва. Поливането им веднъж седмично е достатъчно.

Нормата е:

за средно големи храсти – 1 кофа на храст;

за големи растения и увивни рози – 2 кофи на храст.

Най-добре е розите да се поливат сутрин, така че водата да има време да попие в почвата, преди жегата да стане гореща, за да не се изпари, така съветват агрономите. – Или вечерта, но не много късно, така че капките, които могат да паднат върху листата, да имат време да изсъхнат. В противен случай розите могат да бъдат обхванати от гъбични заболявания.

По-близо до есента поливането трябва да се намали – намалете количеството вода за поливането на розите наполовина, а след това и честотата на поливане – поливайте веднъж на всеки 2 седмици. Това е необходимо, така че издънките на розата да узреят и да се подготвят за зимата.

Коментарите са изключени.